Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Čo sa to v zimnom lese zelenie?

Rubrika: Poradňa 8. 2. 2011 Autor:
Ikona článku Čo sa to v zimnom lese zelenie?

Zima v lese býva väčšinou chudobná na farby. Prevláda biela farba snehu a sivohnedá farba kmeňov stromov. Aké je to však potešenie, keď aj napriek tomu občas natrafíme pri potulkách zimným lesom na zelenú farbu.

Je to najmä vďaka stálozeleným drevinám

Dreviny, ktorým ani na zimu neopadávajú listy sa nazývajú odborne SEMPERVIRENTY. V našich zemepisných šírkach sú skôr výnimkou. Oveľa viac sempervirentných drevín nájdeme napr. v oblasti Stredozemného mora, kde majú lepšie podmienky s miernejšími zimami.
O príčinách zhadzovania listov drevín na zimu sme už písali. Sempervirentné druhy majú aj počas zimy listy na konároch a ani na jeseň sa neprefarbujú. Ako je to možné? Takéto listy musia mať ochranu proti nadmernému vyparovaniu vody. Listy sú hrubé, kožovité a majú hrubšiu vrstvu voskovitých látok na povrchu, tzv. kutikulu, ktorá zabraňuje stratám vody. Ďalšou ochranou sú napr. prieduchy vnorené hlbšie do pokožky. Rastlina sa tak chráni proti nadmernému vyparovaniu vplyvom prúdenia vzduchu, ktorý keď prúdi nad povrchom listu, spôsobuje vysúšanie. Vnorené prieduchy sú tak "v závetrí".

Brečtan popínavý

Najčastejšou sempervirentnou drevinou v našich listnatých lesoch je brečtan popínavý (Hedera helix). Je to liana, ktorá sa šplhá za svetlom a prichytáva sa o kôru stromov priliepavými koreňmi.

Rastie najmä v listnatých lesoch. Je tieňomilný, často ho vidíme v lese pod stromami ako sa plazí po povrchu zeme. Ak pritom natrafí na strom, začne sa po ňom šplhať za svetlom. Iba ak má dostatok svetla, môže zakvitnúť a priniesť plody. Brečtan je pozostatkom z treťohornej flóry, ktorá bola na našom území pred ľadovými dobami a mala subtropický až tropický charakter. Aj brečtan má znaky subtropických rastlín. Okrem lianovitého vzrastu a hrubých kožovitých listov je to najmä jesenné obdobie kvitnutia, nahé púčiky a semená bez klíčneho odpočinku. Patrí do čeľade aralkovitých (Araliaceae), do ktorej patria prevažne tropické a subtropické rastliny. Zaujímavosťou je aj jeho rôznolistovosť (heterofýlia). Je to jav, keď sa na tej istej rastline nachádzajú listy rôzneho tvaru.

Rozdiel v tvare listov brečtanu závisí od toho, či sa nachádzajú na plodnom konáriku, alebo sterilnom bez plodov.  Na konárikoch, ktoré nesú kvety a plody, sú listy celokrajné, na nekvitnúcich zasa laločnaté.

Ak chcete vidieť viac stálozelených drevín, treba zájsť do Arboréta Mlyňany, kde sa už viac ako 100 rokov pestujú cudzokrajné dreviny, najmä stálozelené z rôznych končín sveta.

Text a fotografie: Mgr. Jaroslav Košťál, PhD.

Súvisiace odkazy:

Jesenné vyfarbovanie a opadávanie listov stromov
Poznávanie drevín podľa kôry
Ako poznávať listnaté dreviny v zime?
Vianočný symbol šťastia - imelo biele

.

.

.