Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Poznávanie drevín podľa kôry

Rubrika: Poradňa 18. 12. 2010 Autor:
Ikona článku Poznávanie drevín podľa kôry

Ani zimné obdobie, ktoré je obdobím vegetačného kľudu, nemusí byť pre botanika hluchým obdobím. Aj keď rastliny už nekvitnú a ani dreviny už nemajú listy, dajú sa poznávať napr. podľa kôry, alebo borky, čo je najvrchnejšia časť kôry, ktorá sa často odlupuje.

Niektoré druhy drevín majú kôru veľmi typickú, napr. buk lesný (Fagus sylvatica), najrozšírenejší listnatý strom, má hladkú sivú kôru. Veľmi charakteristickú kôru má napr. hrab obyčajný (Carpinus betulus). Je nepravidelne pozdĺžne pruhovaná, ako keby po kmeni stekala špinavá voda. Takisto kmeň hrabu je nepravidelný.

Najznámejšiu kôru má akiste breza previsnutá (Betula pendula). Jej borka je biela a odlupuje sa v tenkých kruhových plátkoch. Na našom území rastú však tri druhy brezy. Okrem brezy previsnutej ešte breza plstnatá (Betula pubescens), ktorá rastie na močiaroch a rašeliniskách. Jej kôra je veľmi podobná breze previsnutej. Tretím druhom je breza karpatská (Betula carpatica) rastúca vo vysokohorských podmienkach, napr. v Tatrách spolu s limbou a kosodrevinou. Jej kôra má červenkasté odtiene.

Veľmi typickú kôru má čerešňa vtáčia (Cerasus avium) rastúca aj v listnatých lesoch. Je lesklá a typicky horizontálne sa odlupujúca. Na odlíšenie niektorých ďalších stromov podľa kôry je treba mať veľmi dobrý pozorovací talent, napr. javory, duby, jasene majú veľmi podobne tvarovanú kôru, ktorá je hrubo brázditá. Výnimkou je javor horský (Acer pseudoplatanus), s typicky šupinovite sa odlupujúcou borkou v tvare nepravidelných obdĺžnikov. Veľmi typickú kôru má tiež topoľ biely (Populus alba). Je svetlo sivá a sú na nej nepravidelné kosoštvorcové praskliny. Praskliny na kôre sa odborne nazývajú lenticely a slúžia na výmenu plynov medzi drevinou a vonkajším prostredím.

K najznámejším patrí aj kôra platanu (Platanus). Odlupuje sa v hrubých a rôznofarebných nepravidelných šupinách a pripomína vojenské maskáče. Vzhľad kôry stromov závisí aj od ich veku. Typicky je vyvinutá najmä na starších jedincoch. Aj pre viaceré ihličnaté dreviny je vzhľad kôry charakteristický. Napr. borovica lesná (Pinus sylvestris) sa od borovice čiernej (Pinus nigra) líši okrem iného aj oranžovo sfarbenou kôrou.

Odporúčam urobiť si zbierku, alebo fotozbierku rôznych druhov drevín a ich kôry. Treba si k tomu zapísať aj vek stromu, alebo lepšie hrúbku kmeňa v prsnej výške (asi 130 cm).

.

Súvisiace odkazy:

Ako poznávať listnaté dreviny v zime?

.

.