Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Atlas živočíchov

Vysvetlivky Kto pofŕkal škovránkovi Ránkovi bruško hnedými kvapkami?

škovránok poľný Alauda arvensis

Detail druhu

Skupina biotopov

  • nelesné

Výskyt počas roka:

  • Ikona - jar
  • Ikona - leto
  • Ikona - jeseň

Aktivita počas dňa:

  • Ikona - deň
  • Ikona - súmrak

Ochrana:

  • Ikona - Bernský dohovor
  • Ikona - Natura 2000
  • Ikona - Lokálne zákony a vyhlášky

Ilustrácia škovránka 1

Je to jeden z najrozšírenejších vtáčích druhov Eu­rópy a  rozšírením  obýva prakticky aj celú Áziu a sever Afriky. Hniezdi od úrovne mora až po alpínske pásmo eu­rópskych hôr.

Samica vyhrabe v zemi plytké jamky, často pod trsom trávy alebo rastlín. Nesmú však byť vyššie ako 40 cm.

Hniezdo je postavené zo suchých stebiel trávy a jemných korienkov. Znáška sa skladá z 3 - 5 vajec, ktoré inkubuje len samica.

Potravou je hmyz, semená a zelené časti rastlín. V zime sa živí takmer výlučne semenami a jemnými listami. Väčšina stredoeurópskych populácií na jeseň odlieta do južnej a západnej Európy.

Známy je jeho spev za letu, ktorý ľudia oddávna obdivovali. Pri vylietavaní nahor za trepotavého letu krú­ži a spieva osobitne intenzívne. Trvá 2-3 mi­núty, niekedy aj jednu hodinu. Pri zostupe obvykle na niekoľko minút onemie. V ľudovom ponímaní ho uctievajú ako vtáka vznášajúceho sa a spievajúceho v oblakoch, čo najbližšie k Bohu. Často vztyčuje perie na temene do malého chocholčeka. Ten však nie je taký špicatý ako pri pipíške chochlatej a ani nevydrží vo vztýčenej polohe tak dlho.

D 18 cm. Hnedé telo s tmavšie pási­kavou vrchnou stranou a hruďou. Dôležitým poznávacím znakom v teréne sú široké krídla s úzkym bielym zad­ným okrajom a biele vonkajšie chvostové perá. Pri mladých vtákoch majú perá na vrchnej strane tela biele špičky.

Krajné kormidlové pero má vonkajšiu zástavicu a časť vnútornej zástavice biele, zvyšné sú tmavohnedé s bielym lemom na vonkajšaj zástavici, čím sa líši od škovránka stromového.

Nápadný spev za letu. Jednotlivé sledy zložené z trilkovania, vibrovania a flautových tónov nasledujú bez prestávky rýchlo po sebe, často striedané imitáciami hlasu trasochvosta bie­leho, lastovičky alebo sokola myšiara. Vábenie znie ako chvejivé "čirrip".

Trvanie:15 sekúnd, veľkost:0.29 MB, Formát: mp3/ogg