Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Rozprávky Miroslava Sanigu

Ilustrácia druhu plch lieskový/pĺšik plch lieskový/pĺšik v atlase živočíchov

Prečo má plch Plcháč huňatý chvostík Text a perokresby: Miroslav SANIGA

V lesnom zátiší dolinky Olinky žije v podnájme u strýčka Buka plch Plcháč. Je to malé zvieratko s veľkými očami ako dva granátiky a s huňatým chvostíkom. Plch je veľmi neposedný a málokedy pozhovie na jednom miestečku dlhšiu chvíľu. Vie sa dobre škriabať po stromčekoch a preskakovať z vetvičky na vetvičku rovnako ako veverička Hopkačka. Je to veľký maškrtník. V lete sa rád hostí na malinách, čučoriedkach a lieskových orieškoch. 

            Keď si raz pochutnával na luskáčikoch v korune liesky Agnesky, našla ho tam zvedavá orešnica Alica.

 

            - Plcháč, prezraď mi, prečo ti narástol taký huňatý chvostík? - pýtala sa ho orešnica. - Veď taká myška Hryzka alebo ryšavka Hrdzavka majú také tenké vypĺznuté chvostíky ako špagátiky. No a hrdziak Hrdzošík ho má ešte aj kratučký.

            - Neboj sa, nemám ho len na okrasu, - prehovoril plch Plcháč. - Aj keď som trocha pyšný, že ho mám takýto krásne huňatý. Ale veľmi si ho pochvaľujem aj ako teplú perinku.

            - Čo, ty sa vari chvostíkom prikrývaš? - čudovala sa orešnica Alica. - To som veru ešte od žiadneho zvieratka nepočula, aby sa prikrývalo chvostíkom ako perinkou.

            - A veru ja sa do môjho huňatého chvostíka tak zababuším, že počas zimy vôbec necítim ľadové objatia mráza Štipľavčeka, - vysvetľoval plch Plcháč. - Istotne vieš, že ja prespávam zimu v jednej bútľavine strýka Buka, kde mám postavené svoje teplé hniezdo. Ak by som sa však nezakryl svojim huňatým chvostíkom, zobudil by ma uprostred zimy mráz a bol by so mnou amen. Takýto huňatý chvostík ti je lepší ako páperová perina.

            - No vidíš a ja som si myslela, že ti ho prababička Príroda stvorila len tak, aby si bol krajší ako lesné myšky, ktoré majú chvostíky tenké a vypĺznuté, -  trocha posmešne odvetila orešnica Alica.

            - Huňatý chvostík mi však pomáha aj pri preskakovaní z vetvičky na vetvičku, - pokračoval pokojný plch Plcháč. - Slúži mi ako padák, a preto padám pomalšie. Bez takéhoto huňatého chvostíka by som veru nepreskočil z konára na konár. O tom by ti však vedela lepšie porozprávať veverička Hopkačka, ktorá má chvostík ešte huňatejší ako ja.  Po rozhovore sa plch Plcháč pustil do hryzkania orieška. Orešnica Alica si uzobla celý konárik lieskovcov a odletela s ňou hlboko do lesného zátišia, kde si ich ukryla na horšie časy.