Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Rozprávky Miroslava Sanigu

Ilustrácia druhu krkavec čierny krkavec čierny v atlase živočíchov

Čo bolo príčinou, že krkavcovi Krákavcovi zvýšilo len smútočné rúcho Text a perokresby: Miroslav SANIGA

V skalnom brale Čierneho kameňa býva spolu s murárikom Šplháčikom, vrchárkou Hanblivkou, sokolom Ostropazúromorlom Ostrodrapom aj krkavec Krákavec. Poznajú ho nielen jeho spoluobyvatelia zo skál, ale aj všetky zvieratká a vtáčiky v dolinke Olinke. Aj keď si krkavec s partnerkou stavajú hniezdo na skalnej polici Čierneho kameňa, potravu si hľadajú vo všetkých zátišiach dolinky Olinky. Partneri krkavce lietajú vždy a všade spolu. Len keď samička vysedáva vajíčka a zahrieva holiatka, potuluje po okolí krkavec Krákavec sám.

Jeden horúci letný deň, posedával čierny krkavec Krákavec v chládku pod skalným previsom. Murárik Šplháčik, ktorý prelietaval okolo, si smutného krkavca Krákavca povšimol a prihovoril sa mu: - A čože tu v chládočku taký skormútený postávaš?

 

- Chcel som sa sem ukryť pred horúcim kúpeľom Slnka Zlatoviečka. - odvetil krkavec Krákavec.

- A vari ti je tak horúco, že ti prekážajú teplé pohľady Zlatoviečka? - čudoval sa murárik Šplháčik. - Mne sa teraz lieta celkom príjemne.

- Teba však prababička Príroda neobliekla do takéhoto čierneho rúcha ako mňa, - odvetil mu krkavec Krákavec. - Keby si si len na chvíľočku odel čierne perie, potom by si pocítil, ako naň praží Slnko Zlatoviečko. Čierne perie sa pri pohľadoch Slnka rozohreje viac ako tvoje sivé.

No vidíš, tebe je prihorúco a ja si zavše zaletím tuto, na moje obľúbené miestečko, aby som sa vykúpal v horúcom kúpeli Slnka Zlatoviečka, - vravel murárik Šplháčik. - Tebe je teraz horúco, ale  v zime, keď Zlatoviečko nemá také pálivé pohľady, ti je určite teplejšie ako mne.

- To máš pravdu, - prikyvoval krkavec Krákavec. - Teraz by som sa však najradšej okúpal v nejakej ľadovej vode. Alebo keby som si tak mohol vymeniť s labuťou Snehulienkou jej biele perie. Tej nie je veru teraz tak horúco ako mne.

- Ozaj, a prečo teba vlastne prababička Príroda zaodela celého-celučičkého do čierneho smútočného rúcha? – vyzvedal ďalej murárik. - Keby ti bola aspoň zobák a nohy namaľovala inou farbou ako bocianovi Klepkáčikovi z dolinky Olinky. Ale keď už aj nie nohy, tak aspoň oči ti mohli svietiť bielou alebo žltou farbičkou.

- So mnou to bolo tak, - začal rozprávať krkavec Krákavec. - Pamätám si, že som prišiel k prababičke Prírode spolu s labuťou Snehulienkou posledný. Prababičke Prírode však zostalo už len trocha čiernej farby a o niečo viac bielej. Keď nás dvoch uvidela, len zalomila rukami. Nevedela, ako nás má vlastne zafarbiť. Keďže žiadnych dvoch vtáčikov nezafarbila narovnako, nechcela to urobiť ani nám. Chvíľku rozmýšľala a potom rozhodla.

- Ako to urobila? - vyzvedal nedočkavý murárik Šplháčik.

- Keďže čiernej farby jej zostalo menej,  ušla sa mne, lebo som bol menší, no a labuť zafarbila zase celú nabielo, len zobáčik jej zvýraznila červenou.  - Ako dobre, že som sa ja k prababičke Prírode ponáhľal, keď farbila vtáčikom perie, - pomyslel si murárik Šplháčik v duchu, odlietajúc zo skaly od krkavca. - Vtedy mala ešte všetky farby, a tak mi mohla skrášliť krídla bielou, čiernou i červenou. Možno by som i ja bol tak obišiel ako krkavec Krákavec alebo labuť Snehulienka, ak by som bol otáľal a zaletel za ňou posledný. Nechcel by som veru mať na sebe len čierne alebo biele perie.