Výskyt je v dôsledku prenasledovania a narušenia životného prostredia v strednej Európe obmedzený len na niektorých miestach. Vydra je ohrozený živočích, v minulosti decimovaný najmä lovom, v súčasnosti limitovaný nedostatkom biotopov (znečistenie vôd, regulácia tokov a výstavba vodných priehrad). Po renaturácii vôd by sa mohla znovu rozmnožiť a usadiť na pôvodných miestach výskytu. Prednostne obýva brehy stredných a dolných častí tokov, menej rybníky a ich prítoky. Pre odchov mláďat sú vhodné hlinité brehy vyššie ako 1 m, s bohatými brehovými porastmi a početnými bohato zarybnenými tôňami.
Pári sa najčastejšie vo februári až marci, po 2 mesiacoch rodí 2-3 (5) mláďat vo vystlaných norách. Mláďatá cicajú 7-8 týždňov. Už vo veku 6 týždňov vedia plávať, ale zostávajú 6-9 mesiacov v kruhu rodiny a sú veľmi hravé. Po tomto čase rodinu opúšťajú. Pohlavne dospievajú v treťom roku života. Loví prevažne ryby, menej raky, obojživelníky, vodné cicavce, vtáky a bezstavovce.
Trus
Odtlačky
Stavby
Odlišnosti medzi stavbou vydry a bobra na brehu sú v tom, že je u vydry je podzemná - u bobra pozemná, relatívne vzdušná a preto bez vetracej šachty.
Vydra je nočný živočích, iba na územiach, kde nie je rušená, loví aj cez deň. Vydra sa špecializuje na lov rýb, preto výborne pláva a potápa sa. Pohon pri plávaní jej zabezpečuje chvost, kormidlovanie zadné nohy. Vo vode sa pohybuje obratne, na súši skôr hopká. Lovné teritórium rodiny má okolo 11 km hlavného toku a ďalších 26 km prítokov. Na zimu migrujú do pstruhového pásma s nezamŕzajúcimi úsekmi. V tomto čase často prechádzajú z jedného povodia do druhého a prejdú až 35 km. Vyhrabáva si jeden stále obývaný brloh so vchodom pod vodou a viac príležitostných dier pri vode.
Dĺžka 60 - 85 cm, chvost 30 - 55 cm, hmotnosť 6-15 kg. Tmavohnedá krátka a priliehajúca srsť, krátke končatiny, pretiahnuté telo. Šelma aerodynamického tvaru s hrubým zašpicateným chvostom. Dolný pysk a hrdlo svetlejšie; dlhý cicavec s krátkymi nohami a dlhým pri koreni zhrubnutým chvostom; zblízka je nápadná široká papuľa, veľmi malé uši a medzi prstami všetkých nôh plávacie blany; srsť je tmavohnedá, na bruchu bledšia; osrstenie sa zdá krátke, pretože prilieha k telu a hustá podsada je sivohnedá, lesklé pesíky sú tmavohnedé; mladšie jedince majú srsť sivohnedú, akoby vyblednutú a na hrudi žltkastú škvrnu; s pribúdajúcim vekom blednú pysky, okraje uší, líca a krk; pĺznutie prebieha po celý rok.
Hmotnosť 2-6,3 kg, Dĺžka tela 57-83 cm, Dĺžka chvosta 27-55 cm, Dĺžka chodidla (zadná končatina) 10,5-13,5 cm, Výška ušnice 2,2-2,8 cm. Na všetkých nohách má medzi prstami plávacie blany (tchor norok má iba zadných nohách).