Na Slovensku žije roztrúsené takmer na celom území okrem vysokých polôh, ale je zriedkavejší ako trsteniarik bahenný. Hoci údoliami riek zasahuje areál jeho rozšírenia až na stredné a severné Slovensko, vysoko do hôr nevstupuje. Sťahovavý, prilieta koncom apríla, odlieta v auguste až začiatkom septembra. Obýva trsťové porasty pri vodných nádržiach a močiaroch, najmä v nížinách.
Veľké, pevne spletené hniezdo je zavesené medzi niekoľkými zvislými steblami trste veľmi nízko nad vodou. Ako stavebný materiál používa samica listy tŕstia, ktoré najprv namáča do vody. Tak sú listy ohybnejšie a dajú sa lepšie zapliesť okolo stebiel. V máji znáša 4-5 na modrastozelenom podklade tmavohnedo škvrnitých vajec veľkosti 22 x 16 mm. Inkubačný čas 14-15 dní, kŕmenie mláďat na hniezde 12-14 dní.
Živí sa hmyzom a inými článkonožcami, pravidelne loví aj drobné obojživelníky.
Trsteniarik škriekavý pri speve väčšinou obratne šplhá a následne sedí na steble trste tesne pod metlinou, prípadne prechádza zo stebla na steblo. Lieta pomaly a ťažkopádne so zľahka roztvoreným chvostom.
Najväčší z našich trsteniarikov, veľký približne ako drozd (D 16 - 20 cm, krídla 90 - 95 mm, chvost 75 mm). Vzhľadom na veľkosť a robustnú stavbu tela je pomerne ľahké ho odlíšiť od ostatných druhov trsteniarikov. Mladšie vtáky sú zvrchu červenohnedé, dospelé jednofarebne hnedé s belavým bruchom. Od nozdier nad oko sa tiahne výrazný bledší pásik.
Spev je hlasitý, hlboký a ďaleko počuteľný, sledy slabík sú v rovnomernom tempe, krátke, obsahujú drsné a škrípavé zvuky, ale aj melodické pasáže "karre-karre-karre-kíít-kíít dru-dru-dru-dru dore dore cííp cííp cííp". Varovanie znie ako drsné škriekavé "karrr".