Rozšírená je od 1. do 4. vegetačného stupňa. Obýva kaluže až veľké rybníky v nížinách, zriedkavo nad 250 m. Po túto nadmorskú výšku na území Slovenska je všade hojná.
Párenie sa začína v apríli alebo v máji, niekedy k nemu dochádza ešte aj koncom júna, resp. v júli. Pravdepodobne, že ide o druhé párenie. Samec chytá samičku prednými nohami na báze zadných končatín. Jedna samička znáša 80 -100 vajíčok, zriedka aj 300.
K metamorfóze žubrienok na žabky dochádza asi po 3 mesiacoch. No žubrienky možno nájsť vo vode ešte aj v novembri. Dĺžka tela exemplárov ihneď po metamorfóze kolíše od 11 do 22 mm. Koncom leta opúšťajú mláky, potulujú sa po zemi a v jeseň po prvých mrazoch vyhľadávajú zimné úkryty, ktoré sa nachádzajú spravidla neďaleko od vody. V čase nebezpečenstva na suchej zemi buď prchajú, alebo sa pritláčajú k zemi tak, že ohnú predné nohy za hlavu, pričom vyniká pestré zafarbenie niektorých častí ventrálnej strany tela.
Základnými zložkami potravy sú larvy komárov a chrobákov, ich zastúpenie v priebehu roka klesá, kým lietajúcich foriem v potrave pribúda. Je najdôležitejším ničiteľom lariev komárov, pritom požiera všetky vývojové štádiá kukly nevynímajúc.
Na jar sa objavujú obyčajne v marci, ale vždy neskoršie ako hnedé skokany. Samce v tomto čase môžeme ľahko spoznať podľa toho, že plávajú na hladine s roztiahnutými nohami a s nafúknutým zvukovým rezonátorom na hrdielku.
Tľapkaté telo a krátke nohy, na bruchu pomarančové až červené škvrny v kombinácii so sivočiernou základnou farbou s bielymi drobnými bodkami; samcom pri hlasovom prejave vidieť na hrdle rezonančné mechúriky; pri prvom prste predných nôh zrohovatené plôšky kože, avšak nemajú na prstoch zadných nôh páriace mozole. Pri samcoch pariace mozole len na predlaktí a prvých troch prstoch prednej končatiny. Pohlavne nezrelé exempláre sú obyčajne svetlejšie.
Rohovité hrbolčeky ploché, nízke, len pri samcoch trochu vyvýšené, nie sú zakončené drobnýími tŕňmi. Povrch na dotyk nie je drsný.
V porovnaní s kunkou žltobruchou je štíhlejšia, koniec pyska má ostrejší, kožu tenšiu, takmer hladkú, bradavice len ojedinelé, aj tie sú len nízke. Nosové otvory stoja bližšie k oku ako ku koncu pyska. Končatiny sú štíhlejšie, predná natiahnutá dopredu dosahuje prstami koniec pyska. Prsty tenké a o niečo dlhšie. Olejovité flaky a kresby na chrbte, ako aj priečne pásy na nohách sú zreteľnejšie. Pomer tmavých a svetlých farebných pigmentov na brušku je premenlivý. Na miestach, kde sa jej areál prekrýva s rozšírením kunky žltobruchej, dochádza k vzájomnému kríženiu. Na Slovensku boli krížence zaznamenané v okolí Silice, Plešivca, Rybníka pri Ratkovej, Teplého Vrchu, Voznice a inde.
"Un - un - un..." alebo "uh - uh - uh..." je pomalé silné melancholické húkanie samčeka; jednotlivé slohy sú nepravidelne opakované po 1,5 až 4 sekundách; ozýva sa po celý deň, no najviac večer a v noci; samčeky kuniek nemajú rezonátory a zvuk vzniká pri vdýchnutí. Ich krik, ktorý je najintenzívnejší v čase párenia, je o niečo hlasnejší ako krik kunky žltobruchej. Zvuky "unk, unk, unk" sa opakujú za sebou 3-5 krát v krátkych prestávkach.