Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Atlas živočíchov

Vysvetlivky

kolibkárik čipčavý Phylloscopus collybita

Detail druhu

Skupina biotopov

  • lesné

Výskyt počas roka:

  • Ikona - jar
  • Ikona - leto
  • Ikona - jeseň

Aktivita počas dňa:

  • Ikona - svitanie
  • Ikona - deň
  • Ikona - súmrak

Ochrana:

  • Ikona - Bernský dohovor
  • Ikona - Lokálne zákony a vyhlášky

Ilustrácia kolibkárika čipčavého (Phylloscopus collybita)

Vyskytuje sa v lesoch po celom území Slovenska od nížin až po hornú hranicu lesa. Sťahovavý, prilieta v marci, odlieta v septembri až októbri. Obľubuje listnaté aj ihličnaté lesy, čistinky v lesoch, kríky, v ktorých hniezdi, parky a záhrady.

Guľovité hniezdo s bočným vchodom je, podobne ako kolibkárika spevavého, ale je voľnejšie spletené a zamaskované, vždy o niečo vyššie nízko nad zemou bylinnom poschodí alebo kríkoch. Postavené je z rastlinných stebiel a machu, pokryté suchým lístím a vystlané perím. Začiatok hniezdenia je v máji. Samička znáša 5-6 na bielom podklade riedko červenohnedo škvrnitých vajec veľkosti 15 x 12 mm. Na vajíčkach sedí 13-14 dní, mláďatá na hniezde kŕmi 13-15 dní.

Požiera muchy, drobné húsenice, vošky a chrobáky.

Zo zimovísk prilieta ako jeden z prvých "navrátilcov" už skoro na jar. Jeho typický spev možno počuť už koncom marca. Keď sa trasľavo pohybuje v korunách stromov, často sa trepoce aj na mieste pri hľadaní drobného hmyzu a pavúkov. Na rozdiel od kolibkárika spevavého pri neúnavnom sliedení po potrave medzi konármi stromov stále pokyvkáva chvostom smerom nadol. Často robí výpady za preletujúcim hmyzom a tiež sa dokáže trepotavo vznášať na mieste, zozobávajúc korisť zo spodnej strany listov.

Ilustrácia hniezda kolibkárika čipčavého

Malý vtáčik (dĺžka tela je asi 110 mm, krídla 58 mm, chvosta 50 mm). Trtáč, nadchvostové krovky a chrbát približne toho istého farebného tónu. Vrchná strana je zelenkastosivá, spodná sivobiela. Žltkastý nadočný pásik má iba nevýrazný. Vrchná časť je olivovosivá až hnedá, spodná časť je krémosivá, nohy sú spravidla tmavé. Mladé vtáky sú celkovo hnedšie ako dospelé jedince, ale na jeseň sa im už vzhľadom po­dobajú. Nohy má čierne alebo veľmi tmavé. Severský poddruh je na vrchnej časti sivší a nie­kedy má na krídle svetlý pás a dole je bledší. Mladé vtáky majú v operení oveľa viac hnedých odtieňov ako dospelé vtáky.

Veľmi podobný kolibkárikovi spevavému, ale celkove má kompaktnejší vzhľad, kratšie krídla a menej žltej farby v operení. Na rozdiel od kolibkárika spevavého má vždy tmavé černasté nohy. Če­lo má klenutejšie, krídla kratšie, iný pomer letiek, avšak najspoľahlivejšie ho možno určiť podľa jeho dvojtónového spevu.

Spev je rozmanitý, ale vždy obsahuje typické a vždy dô­kladne oddelené tóny "cilp - calp". Volanie je "buid", výraznejšie ako "hu it" kolibkárika spevavého.

Trvanie:9 sekúnd, veľkost:0.18 MB, Formát: mp3/ogg