Naše populácie sa vyskytujú v horských lesoch po celom území Slovenska, približne od výšky 500 m, až po hornú hranicu lesa (veľmi zriedkavo sa vyskytuje aj v dolnom pásme kosodreviny). V mimohniezdnom čase je častým hosťom v údoliach a v nížinách.
Stály a prelietavý, severské populácie sú sťahovavé a v zimných mesiacoch sa v strednej Európe objavujú pravidelne. Sú väčšie a výraznejšie sfarbené. Obýva riedke ihličnaté lesy, kriačinami porastené stráne a pod. v stredných a vysokých polohách.
Hniezdi na stromoch. Hniezdo stavia samica. Má tvar plytkej misy a materiálom sú konáriky, mach a lišajníky. Vždy býva dobre vpletené do hustého stromčeka alebo kríka. Začiatok hniezdenia je v máji. Samička znáša 4-5 vajec; na svetlomodrom podklade sú červeno až tmavohnedo škvrnité, veľkosti 20 x 15 mm. Zahrievanie vajec 13-14 dní, kŕmenie mláďat na hniezde 12-16 dní.
Živí sa semenami, plodmi a púčikmi drevín. Mláďatá kŕmi hmyzom.
Počas letu, keď sa vták pohybuje pomedzi konáre kríka alebo stromu či prelieta pozdĺž živého plota, je veľmi nápadný biely trtáč.
Väčší ako vrabec domový (dĺžka tela je asi 160 mm, krídla 90 mm, chvosta 65 mm) s charakteristickým sfarbením; samček má sivú vrchnú časť tela s bielym trtáčom, čiernym vrchom hlavy a bradou, krídla čierne s bielou plochou, spodnú časť je jasno červenoružovú; samica sivastohnedú vrchnú časť tela, ružovohnedú spodnú časť tela; mladé vtáky pripomínajú samicu, nemajú však čierny vrch hlavy.
Spev hýľa nie je natoľko efektný ako výzor. Skladá sa z rozkúskovaného, škrípavého švitorenia, zatiaľ čo volanie "fiu" znie smutne a je ledva počuteľné.