Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Atlas živočíchov

Vysvetlivky

holub skalný (domestikovaná forma) Columba livia, f.domestica

Detail druhu

Skupina biotopov

  • nelesné

Výskyt počas roka:

  • Ikona - jar
  • Ikona - leto
  • Ikona - jeseň
  • Ikona - zima

Aktivita počas dňa:

  • Ikona - svitanie
  • Ikona - deň
  • Ikona - súmrak
Ilustrácia holuba skalného (domestikovaná forma)29 - 35 cm

U nás sa výskyt nominátnej divej formy doteraz nezistil. Holub divý je obyvateľom juhoeurópskych polostrovov. Domestikovaná forma pochádza z divého holu­ba skalného, ktorý sa dodnes vyskytuje vo svojej čistej forme na severnom a severozápadnom pobreží Škótska, na pobreží Írska a na útesoch pobrežia i vnútrozemia časti západnej Európy.

Druh sa hojne chová v zajatí a podľa všetkého bol v Európe zdomácnený asi pred 2000 rokmi. Mestské holuby sú pravdepodobne potomkovia holuba skalného, ktorý už v XI. storočí hniezdil na kamenných domoch a kostoloch.

Dnes sú tieto holuby rozšírené po celom svete. Po tisíckach hniezdia v mnohých európskych a ďalších veľkomestách. Bežne ho chovali v holubníkoch stavaných na ten účel. V niekto­rých oblastiach chovali ľudia stovky holubov a považovali ich za mimoriadne dôležitý zdroj potravy. Práve táto veľká, voľne lietajúca zdomácnená populácia dala vznik veľkej populácii zdivených holubov. Zdivené holuby sa často usídlujú v mestách, kde sa stávajú nežiaducimi. Tu hniezdi na rímsach a v dutinách budov. Divo žijúce i zdivené domáce holuby zvyčajne žijú spoločensky a hniezdia spolu.

Potravou sú predovšetkým semená, v mestách aj zvyšky potravy človeka. Prikrmovanie, najmä v historických mestách sa zakazuje! Trus na pamiatky pôsobí agresívne zničujúco.

Pri hájení teritória vyletuje holub s hlučným plieskaním krídel do výšky a potom zlieta späť s krídlami mierne zdvihnutými do tvaru písmena "V". Pri tokaní samec chodí okolo samice s nafúknutým hrvoľom, ustavične sa ukláňa a pritom vytrvalo hrkúta.

V typickom sfarbení sa vyznačuje výraznými čiernymi priečnymi pásmi na konci krídlových štítov a bielym trtáčorn. Sfarbenie zdivených holubov zahŕňa celú paletu farieb od čiernej cez sivú, tmavohnedú, bledonnedú, béžovú alebo červenohnedú až po čisto bielu.

Domestikovaná forma má veľmi veľa farebných variácií. Jedince so sivou spodnou stranou krídel a s chýbajúcou bielou škvrnou na kostrči sú ľahko zameniteľné s holubom plúžikom.

Zvukové prejavy sú totožné s hlasom holuba skalného a nedajú sa vôbec rozlíšiť.