Pravidelne a dosť hojne sa vyskytoval v južných oblastiach Slovenska, avšak v posledných desaťročiach vplyvom zmien krajiny, úbytku starých stromov a vŕbových hájov, skupín stromov a stromoradí vo voľnej krajine postupne mizne. Preto treba zabrániť výrubu bútľavých stromov v otvorenej krajine, prípadne rozmiestňovať búdky. Miestami vystupuje i vyššie do hôr (do 1 000 m). Obýva otvorenú krajinu, lesíky, ovocné sady, okraje lesov, hraničiacich s lúkami a pastvinami a skupiny stromov, niekedy i zrúcaniny budov. Na jar prilieta v apríli a odlieta v auguste až v septembri.
Hniezdič. Na hniezdenie vyhľadáva dutiny a pukliny v stromoch, budovách či skalných stenách alebo búdky. V máji znáša do hniezda ukrytého v dutine 5-10 jednofarebných zelenavomodrých až žltobielych podlhovastých vajec veľkosti 17 x 25 mm na ktorých sedí iba samička. Inkubačný čas 16-18 dní. Mláďatá kŕmi asi 22 dní.
Živí sa krtonôžkami (medvedíkmi), koníkmi. kobylkami a iným na zemi žijúcim hmyzom. Nepohrdne ani jaštericami a drobnými cicavcami.
Plachý a ostražitý. Dudok potravu loví len v nízko zarastenej alebo nezarastenej krajine. Nezamineteľný druh s krátkymi nohami a dlhým telom, ktoré je pri chôdzi nezvyčajne nízko postavené. Keď si na zemi hľadá potravu, je vzhľadom na svoju pestrosť prekvapujúco nenápadný. Počas letu sa dudok neočakávane mení na nápadne ružovo-čierno-bieleho vtáka s veľkými, zaokrúhlenými krídlami a s charakteristickým ľahkým a trhaným letom a striedavo rozprestieranými a skladanými krídlami pripomína veľkého motýľa. Chochol dokáže vztýčiť a často ho rýchlo rozprestiera a skladá, hlavne ked je vzrušený alebo vyplašený. Dudok ho zvykne vztyčovať aj po zosadnutí.
Dokáže byť mimoriadne opatrný a ľahko ho možno vyplašiť. Najlepšie je pozorovať ho z úkrytu alebo ďalekohľadom z väčšej diaľky. Mláďatá sa účinne bránia pred nepriateľom tak, že ho znečistia trusom a nepríjemne páchnucim výlučkom.
Pestrofarebný vták o málo väčší ako drozd (dĺžka tela je 280 mm, chvosta 102 mm). Má typický dlhý a nadol ohnutý zobák a dlhý, dozadu zložiteľný chochol pozostávajúci z dvojitého radu pierok s čiernymi koncami. Samica i mláďatá sa podobajú sfarbením samcovi
Hlasom je tlmené, ale prekvapujúco doďaleka znejúce 3 až 5 slabičné "dududu" alebo "up - upupup...".