Každý z nás určite absolvoval ,,povinný pobyt“ v inštitúcii a zariadení, ktorá sa volá škôlka. Učili sme sa v nej základy materinského jazyka. Ďalej sme si kreslili, stavali sme si z piesku hrady, hrali sme sa na ihrisku, chodili na vychádzky a samozrejme poobede sme oddychovali.
Takéto niečo podobné môžeme nájsť aj v zvieracej ríši a plní presne takú istú funkciu ako škôlka pre deti, t.j. pripraviť nastupujúcich prváčikov na školské povinnosti resp. u zvierat pripraviť ich na pobyt v ,,divočine", ktorá je ich základným domovom. Okrem iného aj: ako si nájsť (chytiť) potravu, kde sa ukryť pri prípade nebezpečenstva, kto je ich prirodzený nepriateľ a mnoho ďalších užitočných vecí.
Rád by som vám predstavil jednu škôlku...
Vyskytuje sa vysoko v horách, kde je chladné počasie, stále tam fúka silný vietor, sú tam strmé svahy a skaly. Na prelome mája a júna prichádzajú na svet malé kamzíky. Samica sa oddelí od čriedy a nájde si tiché a neprístupné miesto (skalné zrázy a strmé steny s porastmi kosodreviny), kde privedie na svet zvyčajne jedno mláďa. Po niekoľkých hodinách je mláďa schopné nasledovať svoju matku. Keď sú mláďatá staré okolo týždňa, všetky samice z okolia sa spoja a vytvoria tzv. kamzičiu škôlku. Tam sa mladé kamzíky spolu hrajú, skáču a precvičujú si svoje pohybové schopnosti a učia sa obratnému pohybu v náročnom vysokohorskom teréne. V letných obdobiach často vyhľadávajú zvyšky snehu, kde sa šmýkajú. Jedna z mnohých výhod škôlky je, že väčšia skupina dokáže lepšie ubrániť svoje mláďatá pred prirodzenými nepriateľmi a predátormi (napr. orol skalný, vlk dravý).
- Kamzíčia škôlka na snehovom poli.
- Šesťtýždňové mláďa kamzíka tatranského.
- Matka je vždy na blízku a zabezpečuje ochranu.
- Kamzíky vo všeobecnosti ,,milujú" sneh v letnom období.
Počet ,,kamzičích škôlkarov" je niekedy 15 jedincov, ale zvyčajne býva menší. Takéto zotrvanie samíc s mláďatmi bude až do nasledujúceho roka. Ak sa vyberieme v tomto období do hôr, väčšinou sa tieto škôlky vyskytujú na miestach kam sa ľudia nedostanú a sú mimo turistických trás. Môžeme ich ale zazrieť priamo z horského hrebeňa na úpätí skalných stien. A ešte jedna rada na záver, pri hľadaní nám určite pomôže ďalekohľad.
.
.
.