K pozoruhodným javom v prírode počas novembra patrí bezpochyby aj húfne sťahovanie pstruhov potočných z podhorských potokov do horských bystriniek a jarčekov, ktorých sem každoročne nanovo „naviguje“ pud zachovania rodu.
Inštinkt zachovania kontinuity života je u týchto krásnych rýb taký silný, že ich na trase na tradičné miesta zásnub núti prekonávať pre iných príslušníkov rybieho rodu nezvládnuteľné skalné kaskády a vodopády. Medzi rybami sú skutočnými kaskadérmi.
Pozorovanie pstruhov putujúcich horskou bystrinkou s čistučkým piesčitým dnom a priezračnou krištáľovo čistou vodou na odveké miesta neresenia v tôni javora, ktorý okrášlil strmé brehy riečky zlatistým lístím, patrí k nezabudnuteľným jesenným zážitkom.
Žiaľ, takýchto romantických zážitkov v zátišiach horských bystrín u nás rok čo rok nápadne ubúda. Pstruhy sú totiž náročné na zachovalosť pôvodného vodného biotopu a na čistotu vody. Regulácia podhorských potokov spojená s odstraňovaním pobrežných porastov negatívne vplýva na degradáciu životného prostredia tejto ryby.
Zážitky z detstva, keď sa počas novembra v horských bystrinkách pstruhy len tak hmýrili a mihali sem a tam, zostávajú už len v nostalgických spomienkach.
.
.
.
.
.