V priebehu trvania projektu Živá príroda (2001–2003) dostával pracovný tím projektu pravidelne množstvo listov od vedúcich pracovných skupín, pedagogických pracovníkov, ale aj od samotných žiakov. Opisovali v nich svoje jedinečné zážitky z prírody i radosť z dobre vykonanej práce. Veď pri hľadaní predpísaných druhov rastlín a živočíchov, mnohí z nich strávili v teréne desiatky hodín. Niektorí sa chceli pochváliť svojimi výsledkami, alebo jednoducho poďakovať…
Žiaci a vedúci pracovných skupín tak sami spontánne vytvorili Listáreň Živej prírody. Pracovný tím projektu si so záujmom prečítal všetky listy a väčšina z nich bola pre nás povzbudením.
-
"Bola som veľmi prekvapená, koľko rastlín a drevín deti samy poznali a určovali bez najmenších problémov. Možno je to ovplyvnené aj tým, že žijú na dedine a naša škola má prekrásnu polohu v prírode. Najväčšie zážitky mali deti pri priamom kontakte so zvieratkami. Práca v teréne ich veľmi bavila, skoro každý si nosil pomôcky a tešil sa na vychádzky do prírody."
Mgr. Marianna Vigašová so skupinou SALAMANDRA, ZŠ Staré Hory
Podobné listy prichádzali do Listárne Živej prírody pravidelne. Pracovná skupina Medvedíky zo ZŠ Polomka, dokonca zaslala do Listárne aj videokazetu, ktorá dokumentuje ich prácu v teréne, predstavuje miestnu rozmanitosť rastlín a živočíchov.
Došlo aj mnoho kresieb a ilustrácií rôznych druhov rastlín a živočíchov a dokonca aj básničky, ako napríklad táto od vtedy 9 ročnej Zuzky Senkovej zo ZŠ Valaská Belá:
Pomáhajme našej Zemi
V potoku sa rybky hrajú,
žblnkajú a naháňajú.
Pripojí sa žabka Kvačka,
vznikne z toho rapotačka.
Ale máme potok čistý.
Vraví pán pstruh veľmi istý.
Ale kdeže! Vraví šťuka.
Náš potôčik špinou kýcha.
Pripojil sa k nim aj rak,
je to veru, veru tak.
Prišla srnka na vodu,
keď počula tú zvadu.
Aj náš les volá o pomoc,
je v ňom špiny viac než moc.
Vtáčatká si trilkujú,
priateľov sa spytujú:
Je to ozaj také zlé?
Máme sa báť a či nie?
Ich hrdielka kričia z výšin:
Buďte ľudia, buďte iní,
nech je naša Zem bez špiny.
Nech je zase ako v raji,
v každom kúte, v každom kraji.
Práve úspech Listárne Živej prírody nás inšpiroval pri príprave Spravodajcu Na túru s Naturou, ktorý je určený žiakom a vedúcim prieskumných skupín, ktorí chodia po krajine s otvorenými očami a chcú sa o svoje zážitky podeliť s ostatnými. Do Spravodajcu môžete prispievať priamo na portáli.
V Spravodajcovi Na túru s NATUROU máte k dispozícii 3 rubriky:
- Ako sme mapovali
- Ekologické projekty
- Oči na stopkách
Vaše zážitky z vychádzok v prírode a z mapovania môžete priblížiť v rubrike Ako sme mapovali.
Pripravujete, alebo ste už realizovali nejaké Ekologické projekty?
Napríklad na vytváranie hniezdnych príležitostí pre vtáky, ochranu mravenísk, čistenie potoka a podobne? Informujte o tom ostatných, podeľte sa o svoje nápady, skúsenosti, úspechy aj neúspechy.
Okrem svojich zážitkov v prírode môžete aj upozorňovať na negatívne alebo pozitívne javy v krajine. Ak počas vychádzky v prírode natrafí vaša prieskumná skupina na znečistenú lokalitu, nelegálnu skládku, alebo naopak na prvé snežienky, napíšte o tom... jednoducho majte Oči na stopkách!