Táto zima je konečne taká ako ma byť!
Táto zima je konečne taká ako ma byť! Množstvo snehu, teploty hlboko pod bodom mrazu. Veľa krát sme si už písali, že mnoho živočíchov sa vie dokonale prispôsobiť životu počas zimným mesiacov.
Dnes si povieme o ďalšej takejto stratégii prežitia. Tento živočích patrí medzi vtáky - hrabavce. Jeho vedecký názov je Tetrastes bonasia. Slovensky jariabok hôrny. Hniezdi na zemi predovšetkým v podhorskej až horskej krajine stredného a východného Slovenska. Nepatrí medzi dobrých letcov, hlavne sa pohybuje po zemi. Obľubuje zmiešané a ihličnaté lesy, kde nachádza dostatok vhodných lokalít s drevinami v podraste ako lieska, breza, baza. V zime sa živí predovšetkým ihličím a zimnými púčikmi drevín! Svojmu teritóriu je verný a zostáva tam aj cez zimu. Momentálne je ale v týchto polohách skoro meter snehu.
Ako môže vták veľkosti bažanta, ktorý slabo lieta prežiť takéto podmienky? Odpoveď je jednoduchá. Vyhľadáva miesta, kde nie je sneh. Tak napríklad priestor pod spodnými konármi stromov, snehom zasypané rôzne kríky, ale dokáže sa zahrabať aj do snehu. Niekedy sú tieto ich záhraby dosť netypické napr. na lesnej ceste. Stalo sa mi už, že pri brodení snehom som vyplašil takto schované jedince jariabka. Nič netušiaci v zlomku sekundy s pred vás s pod snehu vyletí jariabok. Vždy sa naľakám! Niekedy takto schované jedince nemajú toľko šťastia, že vyletia spod snehu. V tom horšom ho to môže niekedy stáť aj život, ak po neodhrnutej lesnej ceste prechádza traktor, takto netušiace zahrabané jariabky môže kolesami aj usmrtiť.
Pravdepodobne usmrtení jariabok na lesnej ceste terénnym autom.
Tento rok je snehu dosť, rampa je asi vo výške 1,50 nad zemou.