Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Prvosienka - posol jari

Rubrika: Poradňa 25. 4. 2011 Autor:
Ikona článku Prvosienka - posol jari

Rod prvosienka (Primula)je u nás zastúpený 7 druhmi, 9 poddruhmi a 3 krížencami. Latinský názov rodu je odvodený od slova PRIMUS, čo v preklade znamená prvý a charakterizuje jarný výskyt druhov a ich skoré kvitnutie.

Prvosienka jarná - ľudovo aj kľúč, kaška, Petrov kľúč, prvnička či primulka alebo jednoducho liečivý posol jari.

Rozlíšenie základných 7 druhov prvosienok nie je až také zložité. Podľa sfarbenia kvetov ich môžeme rozdeliť na dve skupiny: žlto kvitnúce a ružovo, fialovoružovo až červeno kvitnúce.

  • Do prvej skupiny patrí vzácna prvosienka holá (Primula auricula), ktorá rastie na pomerne neprístupných miestach vápencových skalných štrbín a sutín v horskom až alpínskom stupni. Na takéto extrémne podmienky je prispôsobená dužinatými listami, ktoré sú schopné zadržiavať vodu.

  • Pomerne dobre sa dá rozlíšiť aj prvosienka bezbyľová (Primula acaulis). Už samotný druhový názov napovedá, že jej kvety vyrastajú priamo z listovej ružice asi na 5 cm dlhých stopkách. Je druhom okrajov lesov, krovín a lúk.

  • Zo žlto kvitnúcich prvosienok nám do celkového počtu zostali dva druhy: prvosienka jarná (Primula veris) a prvosienka vyššia (Primula elatior), ktoré sa pri letmom pohľade môžu zdať dosť podobné. Keď sa na nich pozrieme dôkladnejšie, nájdeme morfologické rozdiely na základe ktorých ich môžeme bezpečne určiť. Prvosienka jarná má kvety žĺtkovožltej farby a výrazne nafúknutý kalich. Jej kvety sú voňavé. Je druhom rastúcim na lúkach, okrajoch dubových a bukových lesov. Prvosienka vyššia kvitne sírovožltými kvetmi a jej kalich je tesne pritlačený ku korunnej rúrke. Je bledožltý s výraznými zelenými hranami. Pomocou tohto znaku môžete tieto dva podobné druhy rozlíšiť aj po odkvitnutí. Kvety prvosienky vyššej nevoňajú a nachádzame ich skôr vo vlhkejších lesoch a na horských lúkach.

V programe Na túru s NATUROU sa mapuje výskyt dvoch druhov prvosienok: prvosienku vyššiu a prvosienku pomúčenú:

  • Na vlhkých bahnitých lúkach, rašeliniskách a miestach okolo horských potokov môžeme nájsť nezameniteľnú a tiež vzácnu prvosienku pomúčenú (Primula farinosa), ktorá nás upúta svojimi výraznými ružovofialovými kvetmi. Typický pre ňu je múčnatý povlak na rubovej strane listov, stvole, stopkách a kalichu.

  • Podobným druhom je prvosienka dlhokvetá (Primula halleri). Je to veľmi vzácny druh vyskytujúci sa iba na území Belianskych Tatier. Jej kvety sú tmavofialové a na rozdiel od predchádzajúceho druhu má korunnú rúrku 2 až 3 krát dlhšiu ako kalich.

  • Severné, vetrom ovievané svahy alpínskych holí sú domovom, vzrastom malej, ale farbou kvetov nápadnej prvosienky najmenšej (Primula minima). V čase kvitnutia vytvára ružovočervené vankúšovité porasty.

Nemali by sme zabudnúť, že obdobie marca až apríla je ideálne na zber kvetov prvosienky jarnej alebo vyššej (ich liečivé účinky sú rovnaké), ktoré môžeme využiť pri chorobách horných dýchacích ciest.

.

Súvisiace odkazy:

Atlas rastlín - prvosienka vyššia
Atlas rastlín - prvosienka pomúčená

.

.

.