Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

NOVINKA

Rubrika: Poradňa 14. 1. 2016 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku NOVINKA

Milí prieskumníci! Do nového roka vám prajeme veľa zábavy s naším programom, veľa príjemných prechádzok v prírode, veľa skvelých zážitkov, ale aj dobré známky v škole!

Už niekoľkokrát sme písali, že pripravujeme zmeny a novinky v programe Na túru s Naturou. Práve nadišiel správny čas a my vám prinášame prvý zo série článkov, v ktorom vás chceme oboznámiť s novou problematikou, ktorej sa nasledujúce obdobie budeme spoločne venovať.

Určite ste už niekde počuli názov "invázna rastlina". Možno ste sa s týmto pojmom stretli v škole alebo v nejakom časopise. Ak nie, tak čítajte ďalej!

Čo sú invázne rastliny?

Invázne rastliny sú také druhy rastlín, ktoré v našej krajine nie sú pôvodné. To znamená, že boli dovezené z iných krajín, napríklad z Ameriky alebo z Ázie.

Nie každá nepôvodná rastlina musí byť invázna. Veľa z nich pestujeme v záhradách, parkoch a nepozorujeme na nich žiadne zmeny. Ale niektoré z nich sa po dovezení v našej krajine udomácnili, prispôsobili sa našim prírodným podmienkam (najmä počasiu, škodcom, iným rastlinám) a po nejakom čase sa začali nekontrolovateľne šíriť a zaberať priestor pôvodným druhom. Hovoríme, že sa začali správať invázne.

Rozširujú sa koreňmi alebo podzemkami, ktoré sa pod zemou vetvia a rozrastajú na nové a nové plochy, z ktorých vyrastajú ďalšie rastliny. Iné sa dokážu zakoreniť aj z malého kúska konárika alebo stonky. Niektoré zase produkujú veľké množstvo semien roznášaných vetrom, ktoré ľahko klíčia.

Najohrozenejšie sú tie časti krajiny, kde sa nehospodári (nekosí sa, nepasie) a tiež okolie vodných tokov. Ak sa tam dostanú semená týchto rastlín alebo ich časti a zakorenia sa, môžu nerušene rásť a postupne sa šíriť na ďalšie plochy. Často vytvárajú husté nepreniknuteľné porasty, pod ktorými nedokážu rásť iné rastliny a postupne ich vytlačia. Úplne zmenia charakter krajiny a tak znižujú biodiverzitu rastlín, ale aj živočíchov (najmä bezstavovcov), ktoré tam predtým žili.

Milí prieskumníci, postupne budeme na našej stránke zverejňovať nové informácie, ktoré vám neskôr pomôžu v teréne určiť jednotlivé invázne rastliny. Keďže sa tieto druhy veľmi rýchlo šíria, potrebovali by sme vedieť, kde všade sú, aby sme vedeli, či neohrozujú aj lokality chránených druhov alebo naše chránené územia.

Táto myšlienka bude základom rozšíreného portálu Na túru s NATUROU, ktorý vám prinesie nové bádateľské zážitky priamo v teréne pri hľadaní a určovaní inváznych druhov rastlín. Nasledujúcimi článkami sa vám budeme snažiť priniesť viac informácií o problematike inváznych rastlín. Na konci série článkov zverejníme nový atlas spolu s pokynmi, ako nám pri ich mapovaní môžete pomôcť.

Už teraz sa tešíme na spoluprácu s Vami!

Pracovný tím programu.