Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Nie je veternica ako veternica

Rubrika: Poradňa 19. 4. 2011 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Nie je veternica ako veternica

Všimli sme si, že v galérii druhov pribúdajú vaše fotografie s chybne určenými veternicami. Ponúkame vám preto bližšie vysvetlenie ich rozlišovacích znakov, aby ste sa naučili trochu bližšie poznávať naše veternice.

Na Slovensku rastú 4 druhy veterníc

Pôjdeme na to vylučovacou metódou. Jedna z nich - veternica iskerníkovitá (Anemone ranunculoides) má žlté kvety a rastie v listnatých lesoch. Ako jej názov napovedá, podobá sa naozaj na iskerník. Nečudo, veď obe rastliny patria do rovnakej čeľade - iskerníkovité.

Zostávajú tri ďalšie bielokvitnúce veternice. Najskôr vylúčime veternicu narcisokvetú (Anemone narcissiflora). Nie že by nebola pekná, naopak. Odlišuje sa však od zostávajúcich dvoch najmä tým, že má viacero kvetov v okolíku a hlavne - je to rastlina vysokohorských alpínskych lúk. Darí sa jej na holiach a hrebeňoch napr. vo Veľkej Fatre, alebo Nízkych Tatrách, najmä na vápencoch. V nižších polohách ju iste nestretnete, iba ak pestovanú v záhradke.

Zostali nám dve veternice, ktoré sa najviac zamieňajú - veternica hájna (Anemone nemorosa) a veternica lesná (Anemone sylvestris). Rozlišovacie znaky sú veľmi jednoduché a je ich niekoľko. Najnápadnejším znakom je odlišná veľkosť kvetov. Veternica hájna má menšie kvety, v priemere 1,5 - 4 cm, zatiaľ čo veternica lesná takmer dvakrát väčšie (4 - 7 cm). Ak spočítame okvetné lupienky, zistíme, že veternica hájna má 6-7 lupienkov a veternica lesná iba 5. Rozdiel je aj v čase kvitnutia. Skôr kvitne veternica hájna - v apríli, zatiaľ čo veternica lesná asi o mesiac neskôr - v máji. No a nakoniec rozdiel je aj v stanovišti, kde tieto veternice rastú. Veternica hájna rastie v lesoch a na vlhších lúkach. Názov veternice lesnej je trochu zavádzajúci. Nerastie totiž v lese, ale na výslnných a teplých stráňach a lesostepiach. Vašou úlohou v programe Na túru s NATUROU je mapovať práve výskyt veternice lesnej.


Bielokvitnúcim veterniciam sa ešte podobá napr. veterník žltuškolistý (Isopyrum thalictroides), jemná, krehká rastlinka s menšími kvetmi v priemere 1 - 2 cm, rastúca v jarných listnatých lesoch. Na vysokohorských holiach si možno veternice pomýliť ešte s poniklecom bielym (Pulsatilla alba).
Pri lepšej pozornosti si už veternice mýliť zaiste nebudete.

Text a fotografie: Mgr. Jaroslav Košťál, PhD.

.

Súvisiace odkazy:

Čo sa to v jarnom lese červenie?

.

.

.