Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Medvede opúšťajú zimné brlohy

Rubrika: Poradňa 24. 2. 2012 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Medvede opúšťajú zimné brlohy

Medvede sa začínajú prebúdzať zo zimného spánku.

Ako svedčia pozorovania z pohorí Veľkej Fatry, Kremnických a Starohorských vrchov, medvede sa začínajú prebúdzať zo zimného spánku. V ostatných dňoch bolo pozorovaných niekoľko jedincov, ktoré sa už povyťahovali zo svojich brlohov a potulujú sa prírodou. Nástup extrémne teplého počasia v týchto dňoch a s tým spojené "vytápanie" brlohov spôsobilo, že tie medvede, ktoré boli upelešené v akýchsi kolibách z vetiev v smrekových či jedľových mladinách, opustili svoje zimoviská. Z ôsmych dlhodobo monitorovaných brložísk medveďov ešte v piatich dúpätách macovia "driemu", keďže sú zavalené snehovými masami pod skalnými prevismi.

U medveďa hnedého ide o tzv. fakultatívny zimný spánok, pri ktorom organizmus zvieraťa upadá do stavu čiastočnej strnulosti a čiastočne sa znižuje aj telesná teplota. Takýmto zimným spánkom prečkávajú zimné obdobie aj príslušníci jazveca. Netopiere, plchy, svište a sysle upadajú do tzv. skutočného zimného spánku, ktorý je charakteristický nápadným znížením telesnej teploty (až k 1-2°C).

Keďže medveďom nebolo túto zimu dopriate pospať si dostatočne dlho hlbokým zimným spánkom, pretože do polovice januára nebolo k nim počasie so striedaním chladnejších a teplejších období prívetivé, táto skutočnosť sa môže prejaviť vo zvýšenej podráždenosti a následne i agresivite jedincov. Návštevníci prírodných zákutí, v ktorých sa môžu stretnúť s touto našou najväčšou šelmou, musia byť najmä počas prvých "jarných" vychádzok obozretní. Stretnutie s nevyspaným a vyhladovaným medveďom môže pri nepozornosti vyvolať kolíziu, najmä ak sa dostaneme do blízkeho kontaktu s takýmto len na "jeden bok" vyspaným zvieraťom.

Fotografia medveďa