Biely nos?
Možno si kladiete otázku čo to znamená? Pokiaľ viem červený nos majú klauni v cirkuse, alebo ľudia čo im omrzol teraz v zime. Ale biely nos?
Je to trochu zložitejšie, ale vysvetlíme si. Pár krát som už písal o netopieroch - čo robia, čím sa živia, kde zimujú. A práve o tomto zimovaní to je. Na niektorých jedincoch, ktoré zimujú v jaskyniach a starých banských dielach bol objavený ,,biely nos". Netopier má celý nos pokrytý bielou pliesňou. Podobné niečo ako, keď si ,,namočíte" nos do práškového cukru. Keď sa vedci na to pozreli pod mikroskopom našli drobné podhubie, ktoré rastie na tvárovej časti netopierov (niekedy aj na končatinách resp. lietacej blane). Prvýkrát bola táto huba zistená v Spojených Štátoch Amerických v roku 2006. Jej vedecký názov je celkom výstižný - Geomyces destructans.
Slovenský ekvivalent rodového názvu zatiaľ neexistuje ale druhový je deštruktívny. A to už dáva niečo tušiť. Na tejto plesni by nebolo nič až také zlé, keby táto huba nemala na svedomí v USA približne 6 miliónov uhynutých netopierov. V Európe sa objavila prvý krát v roku 2009 vo Francúzku a to je už iba na skok na Slovensko.Na našom území bola zaznamenaná prvý krát v roku 2010 na pár jedincoch. Na Slovensku huba napáda hlavne druh netopier obyčajný (Myotis myotis).
Na záver to najlepšie. Nemáme sa čoho obávať. Zatiaľ nebola potvrdená v Európe ani na Slovensku patogenita t.j. masívne úhyny zimujúcich netopierov. Uvidíme však, čo prinesie budúcnosť.