Jeho názov je chochláč severský a má aj zaujímavý odborný názov Bombycilla garrulus…
Jeho názov je chochláč severský a má aj zaujímavý odborný názov Bombycilla garrulus. Tento vták hniezdi na severe Nórska, Švédska, Fínska a Ruska. V období zimy sa sťahuje južnejšie a keď je na miestach jeho hniezdenia silná mrazivá zima dokáže zaletieť až do oblasti Stredozemného mora. Tieto prípady však nie sú každý rok, skôr naopak, stáva sa to približne raz za 7-10 rokov. Preto chochláče nevídame ani na Slovensku každú zimu.
Ale práve táto zima 2012/2013 je práve tá, ktorú spestruje prítomnosť chochláčov severských. Koncom novembra a začiatkom decembra 2012 boli desiatky a stovky chochláčov pozorované takmer v každom okrese na Slovensku. V Bratislave bolo počas jedného dňa pozorovaných až 2000 chochláčov.
V zime vyhľadávajú stromy a kríky, na ktorých zostali plody - najmä jarabiny, jablká a hrušky a mäkké plody niektorých stromov a kríkov. Charakteristickým znakom chochláčov v zimnom období je vytváranie kŕdľov. Niektoré dosahujú aj stovky až tisíce chochláčov. Ak sme ich nevideli, určite ich mnohí počuli - ozývajú sa veľmi tenkým švitorením až cvrlikaním a keď sa naraz ozve 500 chochláčov - to určite počujeme. Samozrejme ak mrzne a máme na ušiach vlnenú čapicu alebo baranicu - máme smolu.
A čím je ešte zaujímavý chochláč severský? Dorastá do veľkosti škorca a na väčšine tela má nenápadné sivasté sfarbenie peria. Má pomerne krátky chvost, ktorý je zakončený výrazne žltým okrajom. Charakteristický je výrazný chochol z peria na hlave a pestré sfarbenie na krídlach (pozri obrázky). Na krídlach nájdeme 4 výrazné farby: bielu, čiernu, žltú a červenú - nebývalá pestrosť v zimnej zasneženej krajine - no nie ? Samozrejme, aby sme to videli - vhodné je mať "po ruke" ďalekohľad.
- chochláče na jarabine
- chochláče na konári
Text: Vladimír Slobodník
Foto: Stanislav Harvančík