Listy už zo stromov opadali, farby jesenného lesa sa stratili, zostala iba sivohnedá…
Listy už zo stromov opadali, farby jesenného lesa sa stratili, zostala iba sivohnedá. Pri hľadaní farieb zimného lesa by sme predsa len mohli natrafiť na žltú. Mám na mysli stromového poloparazita - imelovec európsky (Loranthus europaeus). Parazituje výhradne v korunách dubov. Vytvára guľovito rozvetvené útvary, ktoré bývajú obsypané žltými bobuľami s lepkavou dužinou. Jeho korene (haustóriá) vrastajú do vodivých pletív dubov a čerpajú odtiaľ živiny a vodu. A prečo o ňom hovoríme ako o poloparazitovi? Pretože hostiteľským dubom odčerpáva iba časť živín. Keďže má zelené listy, fotosyntézou si dokáže sám "vyrobiť" predovšetkým organické látky, ako každá "slušná" zelená rastlina.
Imelovec je príbuzný známemu imelu bielemu (Viscum album), oba druhy patria do spoločnej čeľade imelovcovitých (Loranthaceae). Líšia sa však farbou bobúľ (imelo má biele), ale tiež tým, že imelovec má listy na zimu opadavé, zatiaľ čo imelo stálozelené. Poloparazitizmus imelovca dokáže oslabiť hostiteľský dub natoľko, že strom môže časom vyschnúť. Najmä na starých duboch, ktoré rastú v nepriaznivých podmienkach, napr. na plytkej pôde s nedostatkom vlahy a živín, býva imelovca najviac. Keďže ide o teplomilnú rastlinu, vyskytuje sa najmä v južnej časti Slovenska, v pahorkatinách tam, kde sú rozšírené aj dubiny.
Zaujímavosťou je, že kedysi sa z bobúľ imelovca varil lep na lapanie vtákov. Dnes si vtáky tiež rady pochutnávajú na bobuliach a prispievajú tak k jeho šíreniu.
Text a foto: Jaroslav Košťál
- Hostiteľom parazitického imelovca sú výhradne duby
- imelovec európsky je dvojdomá rastlina - bobule majú iba samičie jedince
- Imelovec má na zimu opadavé listy
- Rozširovanie plodov imelovca zabezpečujú vtáky trusom z konára na konár
- V šedivom zimnom lese sú žlté bobule imelovca viditeľné aj z diaľky