Vtáky, ktoré u nás zostávajú počas zimy, ale aj tie, ktoré priletia zo severských krajín, privítajú pomoc zo strany človeka formou prikrmovania. Pomôžme im počas nepriaznivého obdobia a vyložme im kŕmidlo, do ktorého nasypme vhodné vtáčie potraviny.
Možností je niekoľko
Najrozšírenejšie je prikrmovanie na kŕmidle. Kŕmidlo zásadne umiestňujeme na voľnom priestranstve, minimálne 1,5 m nad zemou a aspoň dva metre od najbližšieho stromu. Na strome je vhodné kŕmidlo zavesiť na konár. Týmto opatrením predídeme napadnutiu vtákov mačkou. Prikrmovať začíname podľa vývoja počasia od novembra.
Čím prikrmovať?
Výberom krmiva sa dá veľmi pomôcť, ale aj veľa pokaziť! Z kuchyne môžeme vtákom ponúknuť ovsené vločky, strúhanku (nie slanú), čerstvé mäso nakrájané na kúsky, strúhanú mrkvu, tvaroh alebo loj. Vítané sú akékoľvek semená, napr. slnečnice a prosa, alebo celé jadrá orechov, rôzne druhy špeciálnych kŕmnych zmesí, ktoré je možné zakúpiť v obchodoch. Krmivo pre vtáctvo môžeme nazbierať počas vychádzok v prírode, hlavne bobule jarabiny, bazy, hlohu, drieňa, semená bodliakov. Vhodná je aj nahromadená mrva z obilia alebo sena, ktorá zostáva pod pneumatickými dopravníkmi pri senníkoch a pod.
Dôležité je aby ponúkané krmivo, ktoré môže byť aj nevyčistené, nebolo nakazené plesňami a hnilobou. Vtáky nekŕmime slanými, korenenými a údenými výrobkami, ani prepáleným tukom.