Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Rozprávky Miroslava Sanigu

Ilustrácia druhu oriešok hnedý oriešok hnedý v atlase živočíchov

Prečo prababička Príroda odstrihla orieškovi Hnedáčikovi z chvosta Text a perokresby: Miroslav SANIGA

Orieška Hnedáčika obdarovala prababička Príroda pekným hnedým perím. Na jeho želanie mu stvorila aj dlhý chvostík, ktorému sa Hnedáčik veľmi potešil, lebo on si držal chvostík vždy vztýčený dohora, aby každý videl, aký ho má utešený. Od prababičky Prírody sa vracal veľmi šťastný. To však ešte netušil, ako mu takáto nápadná okrasa bude prekážať pri poletovaní hustým krovím. Domovom orieška Hnedáčika sú totiž husté kríky, haluzie a vývraty.

- Pozri, akým pekným chvostíkom ma obdarila prababička Príroda, - pýšil sa oriešok Hnedáčik pred susedkou vrchárkou Hanblivkou.

- Je pekný, - súhlasne prikývla vrchárka Hanblivka, - Ale na čo ti je taký dlhý chvostík?

 

- Načo, načo, to je ale hlúpa otázka, - začudovane sa tváril oriešok. - Predsa na okrasu, aby som bol pekný. Takýto dlhý chvostík  má iba trasochvost Žltko od bystriny Riny. Ten ho však nenosí takto pekne vztýčený nad chrbtom ako ja.

- Len aby si bol s ním spokojný, - vravela vrchárka Hanblivka. - Ja by som taký dlhý chvostík nechcela. Pri lietaní medzi stromčekmi by mi určite prekážal. A myslím si, že aj tebe bude zavadzať.

- To hovoríš istotne len preto, že mi ho závidíš, - odvrkol jej oriešok.

Vrchárka mu na to už neodpovedala a ukryla sa v hustom smreku. Oriešok Hnedáčik sa chcel pochváliť svojim chvostíkom všetkým svojim kamarátom v lese. Nedostal sa však ani do susedného kríka, kde hniezdila penica Anica. Keď chcel vyletieť pomedzi husté vetvičky, tak do nich neustále veľkým chvostíkom narážal. Kým ťarbavo preletel pomedzi kríky, mal ho už celý rozstrapkaný a ošarpaný. Z pekných pierok mu zostali len kostrnky.

- S takýmto ošúchaným chvostíkom sa nemôžem predsa ukázať pred žiadnym stvorením dolinky Olinky, - povzdychol si oriešok Hnedáčik.

A tak musel zaletieť za prababičkou Prírodou, aby mu v jeho trápení s dlhým chvostíkom pomohla.

- Milá prababička Príroda, dlhý chvostík bol pekný len chvíľu, - začal s vysvetľovaním oriešok. - Kdeže však s takým dlhým chvostíkom môžem poletovať v hustých kríkoch? Tam nemôžem mať taký dlhý chvostík vztýčený dohora. Mohla by si mi z neho odstrihnúť a urobiť len taký kratulinký, aby mi pri lietaní pomedzi stromčeky neprekážal?

- Keď len to chceš, tak ti z neho odstrihnem, - súhlasne prikývla prababička Príroda. - Už však nesmieš viac za mnou prísť, aby som ti chvostík predĺžila. Skrátiť chvostík vtáčikom viem, ale predĺžiť ho už potom nedokážem.

- Neboj sa, už viac nebudem chcieť dlhý chvostík na okrasu, - ubezpečil ju oriešok. - Na poletovanie v kríkoch mi bude najlepší krátky chvostík.

A tak sa vtedy vrátil oriešok Hnedáčik od prababičky Prírody s odstrihnutým chvostíkom. A naozaj, v hustej spleti vetvičiek teraz lietal celkom ľahučko. Aj keď oriešok Hnedáčik drží krátky chvostík vztýčený nad chrbát, pri poletovaní pomedzi halúzky mu vôbec neprekáža.