Čeľaď: zvončekovité (Campanulaceae)
Rastie hlavne v lesostepiach, na kamenitých, krovinatých stráňach, na polosuchých a horských lúkach, lesných okrajoch, od nížin až po subalpínsky stupeň, obľubuje čerstvé až vysychavé vápenité pôdy, niekedy i kamenisté, hlinité, skôr neutrálne.
U všetkých zvončekov sa peľnice vyprázdňujú skôr, ako sa blizna stane oplodniteľnou.
15-60 cm vysoká trváca bylina s jednoduchou vzpriamenou stonkou; prízemné a dolné byľové listy dlho stopkaté, s vajcovito kopijovitou čepeľou, na báze zaokrúhlené až srdcovité, stredné až horné listy krátko stopkaté až sediace, striedavé, podlhovasto jazykovité, na báze srdcovité; tmavomodré až modrofialové (výnimočne biele) kvety vyrastajú v klbkovitej hlávke po 8 - 25, sú 1,5 - 3 cm dlhé a takmer holé, kališné cípy pretiahlo trojuholníkovité, do 1/3 dĺžky koruny, niekedy naspäť zahnuté, koruna lievikovito zvončekovitá, do 1/3 až 1/2 dĺžky delený; plodom je vajcovitá alebo kužeľovitá tobolka.
Druh je pomerne variabilný.
Zvončeky pre začiatočníkov (Mgr. Jaroslav Košťál, PhD.)
Hegi G. (1908-1931): Illustrierte Flora von Mittel-Europa. Mit besonderer Berücksichtigung von Deutschland, Oesterreich und der Schweiz. 13 volumes; J. F. Lehmanns Verlag, München