Čeľaď: vstavačovité (Orchidaceae)
Rastie na vlhkých a slatinných lúkach, v slatinách až vrchoviskách, na prameniskách, vzácnejšie na lesných okrajoch a rúbaniskách, obľubuje mierne kyslú, výživnú pôdu, od nížin do horského (subalpínskeho) stupňa, s ťažiskom výskytu v podhorí.
V SR sa vyskytuje roztrúsene na celom území, okrem Východoslovenskej nížiny.
Ide o najhojnejší vstavačovec na Slovensku.
foto: Marco Klüber
orchidea statnejšieho vzrastu, vysoká 20-60 cm; hľuza dlaňovito laločnatá; byľ široko rúrkovitá, hrubá; 4-10 podlhovasto vajcovitých listov, šikmo odstávajúce, dlhé 8-16 cm a široké 1,5-3,5 cm, v strede najširšie, väčšinou škvrnité; nadlistene 1-3, listene bylinné, často dlhšie ako kvety; súkvetie je hustý mnohokvetý klas dlhý 5-15 cm s počtom do 50 tmavo purpurovo fialových kvetov, vonkajšie okvetné lístky sú rozložité až vzpriamené, odstávajú, pysk je prevažne výrazne trojlaločný, báza klinovitá, takmer biela s tmavo fialovou kresbou - bodky a rozmazané, prepletené prúžky, bočné laloky kosoštvorcové až zaokrúhlené, stredný lalok je zubovitý, ostroha kužeľovitá až takmer valcovitá, nadol sklonená, o niečo kratšia ako semenník.
Hegi G. (1908-1931): Illustrierte Flora von Mittel-Europa. Mit besonderer Berücksichtigung von Deutschland, Oesterreich und der Schweiz. 13 volumes; J. F. Lehmanns Verlag, München