syn. Hepatica tríloba
Čeľaď: iskerníkovité (Ranunculaceae)
ľudovo jaterník, pečeňová zelina, jatrová tráva;
Rastie na vápenatých, v lete prehrievaných stanovištiach; vo svetlých listnatých a zmiešaných lesoch, kriačinách, na kamenitom a hlinitom podklade; obľubuje výhrevné, slabo vlhké až vysychavé pôdy, ako vápnité, tak i neutrálne, humózne, hlinité až kamenisté; od nížin (nie v rovinách) až po horský stupeň.
V SR sa vyskytuje vzácne, iba na niektorých územiach hojnejšie - v okolí Bratislavy, v severnej časti Strážovských vrchov, v Slovenskom rudohorí v skupine Galmusu, v severnej časti Slovenského raja, v Spišských vrchoch, Spišských kotlinách, na Branisku a v Peninách, v panónskej oblasti (okrem Devínskej Kobyly) je veľmi vzácny.
Liečivá rastlina, inak mierne jedovatá; zbierajú sa listy (bez stopiek) po odkvitnutí; z tvaru listov sa vyvodzuje účinnosť rastliny na obličky, zatiaľ sa to však nepotvrdilo; s obľubou sú pestované i v záhradách; semená pečeňovníka rozširujú mravce.
Hegi G. (1908-1931): Illustrierte Flora von Mittel-Europa. Mit besonderer Berücksichtigung von Deutschland, Oesterreich und der Schweiz. 13 volumes; J. F. Lehmanns Verlag, München