Čeľaď: ľaliovité (Liliaceae)
Rastie na slatinách, močaristých a často zaplavovaných lúkach s vysokou hladinou spodnej vody, v údoliach riek, pozdĺž priekop so stojacou vodou, v okolí melioračných kanálov, zriedka aj v lužných (brestovo-dubových) lesoch, obľubuje mokré a na živiny bohaté pôdy.
Zriedkavý druh, na niektorých stanovištiach sa však vyskytuje vo veľkom počte, v SR sa vyskytuje vzácne na viacerých lokalitách, predovšetkým vo Východoslovenskej rovine (Vojany, Sobrance, Drahňov, Veľké a Malé Raškovce) a v okolí Vihorlatu (Jovsa, Zatín), ďalšie lokality sa nachádzajú na strednom Slovensku v povodiach riek Ipeľ a Slatina.
Zaujímavosť: veľmi citlivo reaguje na odvodňovanie a hnojenie stanovíšť, preto je už na mnohých pôvodných stanovištiach vyhynutá, avšak dokáže sa usídliť aj na miestach, kde sa pôvodne nevyskytovala; je z nej vyšľachtených viacero odrôd; všetky časti rastliny sú jedovaté; po odkvitnutí rýchlo vädne.
trváca rastlina vysoká 15-40 cm; guľatá, cca 1 cm veľká cibuľka, je z dvoch vnútorných mäsitých šupín obalených niekoľkými hnedastými kožovitými šupinkami; byľ je holá, priama, nerozkonárená, s riedkym olistením, je sivozelená až hnedastá, na vrchole oblúkovito ohnutá; listy striedavé v počte 4-5, čiarkovito žliabkovité, pošvaté, mierne dužinaté, sivozelené, v dolnej časti väčšie, smerom nahor sa zmenšujú; kvet veľký (spravidla jeden, veľmi zriedkavo aj dva, do 4 cm), zvončekovitý, ovisnutý, nevoňavý, vyrastá na konci byle, korunné lupienky, červenofialové, šachovnicovo strakaté so svetlofialovými a tmavofialovými, príp. až hnedastými políčkami, zriedkavejšie biele; plodom je podlhovastá, tupo hranatá tobolka s krídlatými ploskými semenami.
Ddruh sa ťažko dá pomýliť s iným druhom.
Hegi G. (1908-1931): Illustrierte Flora von Mittel-Europa. Mit besonderer Berücksichtigung von Deutschland, Oesterreich und der Schweiz. 13 volumes; J. F. Lehmanns Verlag, München