Čeľaď: prvosienkovité (Primulaceae)
Pravdepodobný relikt koncotreťohornej flóry.
Rastie vo vlhkých lesoch, na zatienených skalách, v krovinách, hlavne na inverzných polohách v hlbokých dolinách a v kaňonoch horských potokov; obľubuje výživné, vlhké, väčšinou nevápenaté, a dobre priepustné hlinité, príp. ílovité pôdy.
V SR rastie nominátny poddruh, vyskytuje sa roztratene v horských oblastiach od Strážovských vrchov až po Slovenský kras.
trváca bylina vysoká 15-40 cm; byľ je bezlistá a nerozkonárená; listy vyrastajú v prízemnej ružici, na dlhých chlpatých stopkách (až 17 cm), čepeľ majú 5-12 cm veľkú, okrúhlu a dlaňovito laločnatú, s jednoducho alebo dvojito pílkovito zúbkatými úkrojkami; súkvetím je vrcholový okolík, v ktorom rastú kvety na strapato chlpatej byli po 3-12, sú do 1 cm dlhé, voňavé, väčšinou visiace, kalich je do 1/3 až 1/2 rozčlenený na končisté cípy, koruna je purpurovo červená, zvonkovitá, 7-12 mm dlhá, s vysunutou čnelkou z kvetu; plodom sú 5-9 mm dlhé, valcovito vajcovité tobolky, obsahujúce mnohohranné semená.
Zámena je málo pravdepodobná.
Hegi G. (1908-1931): Illustrierte Flora von Mittel-Europa. Mit besonderer Berücksichtigung von Deutschland, Oesterreich und der Schweiz. 13 volumes; J. F. Lehmanns Verlag, München