Na túru s Naturou

Skutok pre mokraď

Spravodajca Na túru s NATUROU

Zimné prikrmovanie vtáctva.

Rubrika: Oči na stopkách 28. 1. 2014 Autor: Nela Gloríková Skupina: Sviťania z Mierovky
Zimné prikrmovanie vtáctva.

Príchodom zimy nastáva správny čas na vyloženie vtáčích kŕmidiel.

Nepriaznivé dni, kedy si vtáky nenájdu dostatok potravy v prírode, môžeme pomôcť práve prikrmovaním. Viaceré druhy, ktoré u nás prezimujú, s obľubou navštevujú kŕmidlá. Na kŕmidlách je možné pozorovať desiatky druhov vtákov. Preto je prikrmovanie nielen pomocou pre vtáky, ale umožní poznávať a sledovať život operencov v našom okolí.

Zima a obdobie núdze núti vtáky priblížiť sa bližšie k ľuďom. Druhy, ktoré sú obyčajne veľmi plaché, môžeme zahliadnuť takmer z bezprostrednej blízkosti. Môžeme vtáky sledovať alebo fotiť. Treba však dbať na bezpečnosť vtákov i ľudí. Kŕmidlá treba umiestniť na bezpečné miesto s dostatočným priestorom na odlet vtákov v prípade nebezpečenstva. Odporúča sa kŕmidlá pravidelne čistiť a udržiavať v dobrom stave. Kŕmidlá neumiestňujme ani blízko frekventovaných ciest a presklených plôch, do ktorých by mohli vtáky pri preletoch narážať. Všetky druhy vtákov sú chránené, a preto nie je možné ich chytať.

Prikrmovanie vtáctva má v našej krajine na mnohých miestach tradíciu. Vykladajú sa kŕmidlá rôznych veľkostí a konštrukcií, vykladá sa často loj či bobule a ovocie. Aj hmyzožravé vtáky, ktoré zotrvajú na zimu v Európe prechádzajú na tuhú potravu a živia sa rôznymi semienkami, bobuľami a ovocím, preto je najvhodnejšie do kŕmidiel vkladať nekorenené a nepražené zrná, semienka a oriešky. Ideálnymi sú slnečnica, proso a pšenica. Možné je zhotoviť aj tukové zmesi z rozpusteného živočíšneho tuku s pridaním rôznych semien a zŕn.

Potraviny, ktoré konzumujú ľudia nie sú vhodné pre vtáky a môžu spôsobiť zažívacie ťažkosti až úhyn. Najčastejšou chybou je vykladanie kože z údenej slaniny, ktorá na prikrmovanie vtáctva nie je vôbec vhodná. Prikrmovať môžeme všade, kde to je možné: na vidieku, v mestách, na balkónoch, záhradách či parkoch.

Vtáčie kŕmidlá rôznych druhov bude navštevovať pestré zastúpenie operencov, ktorým pravidelným prikrmovaním pomôžeme prečkať zimu. Túto obľúbenú aktivitu  si môžeme spestriť sčítaním vtáctva na zimných kŕmidlách. Zapojiť sa môže každý, kto prikrmuje vtáctvo vo svojej záhrade, dvore či na balkóne.

Sledujte počas týždňa od 27. januára do 2. februára  aspoň jeden deň pohyb vtáctva na kŕmidle, sčítajte počty druhov a jedincov jednotlivých druhov a zašlite svoje pozorovania buď vo vyplnenom formulári, alebo ich zadajte do online databázy AVES Symfony na linke aves.vtaky.sk.

text a foto:  Nela Gloríková

Pridať komentár

Ak chcete pridávať komentáre, musíte byť prihlásený