Na túru s Naturou

Skutok pre mokraď

Spravodajca Na túru s NATUROU

Z listárne Živej prírody - Ako sme mapovali

Rubrika: Ako sme mapovali 3. 2. 2010 Autor: Pracovný tím programu
Z listárne Živej prírody - Ako sme mapovali

Počas terénnych vychádzok ste nazbierali veľa zážitkov, s ktorými sa chcete podeliť či pochváliť? Spozorovali ste niečo zaujímavé, nevšedné alebo záhadné? Máte možnosť o tom napísať do rubriky Ako sme mapovali v Spravodajcovi Na túru s NATUROU. Ponúkame vám nahliadnutie späť do Listárne projektu Živá príroda (2001–2003). Veríme, že listy pracovných skupín budú pre vás aj po vyše 7 rokoch inšpiráciou.

Vybrali sme pre vás z Listárne Živej prírody (2001-2003):

 • "Naša skupina sa vybrala na ďalšiu vychádzku, ktorá dopadla celkom úspešne.ŽIVÁ PRÍRODA: Skupina Volavky zo ZŠ Semerovo Rozdelili sme sa, všetci sme išli iným smerom. Len Janka sa motala okolo miesta, kde sme sa rozdelili. Ale zato sa jej to vy platilo. Zrazu sa objavil vták a sadol si na konár stromu. Janka sa potichu priblížila. Zistila, že na konári sedí myšiak. Bola presvedčená, že je to on..."
  Zo zápisníčka Moniky Boldišovej, pracovná skupina JANIMO, ZŠ Čajkov


 • Všetci si radi spomíname na to, ako sme chodili na nádhernú lúku, v pozadí ktorej sa nachádzal les. Veľmi radi sme hľadali rastlinky, ktoré sme určovali a zapisovali. Samozrejme, že sme stretávali aj nádherné motýle, bzučiace včielky, kukučku, jašterice, žabky a pasúce sa stádo družstevných kráv, ktoré strážili dva psy. Ba dokonca jeden z nich na nás aj zaútočil a poriadne nás všetkých vyľakal. Cestou domou sme sa osviežili trblietavou a priezračnou vodou, ktorá patrí kamienskym studničkám. Tie, ktoré sme objavili, sme vyčistili. Veď naša pracovná skupina si dala názov práve Studnička. Pozorovania v prírode sa nám všetkým páčili, veľa sme spoznali a naučili sa lepšie a šetrnejšie správať v prírode.
  Alexandra zo skupiny Studnička, ZŠ Kamienka

 • "Tí, čo pozorovali vodný ekosystém - "močiarnici" sa vrátili riadne zablatení, pretože ŽIVÁ PRÍRODA: Skupina Mustangy z Nitryskočili do okraja potôčika, ktorý považovali za dostatočne pevný. "Lesníci", tak sme volali tých, čo pozorovali lesný ekosystém a skúmali krásy jesenníčka v lese. Videli srnku a kôpku, ktorá sa pred ich očami dvíhala. "Bol to iste krtko", vyhlasovali. A čo pozorovali naši "lúčnici"? Na lúke objavili kríky s dozretými plodmi šípok, bršlenu a trniek."
  Janka Mertlová,pracovná skupina: Zelenáči, ZŠ Janigova, Košice

 • "Názov našej skupiny je KOLONIČKA. Všetci žijeme v obci KOLONICA v prekrásnom prostredí pohoria Vihorlat, preto sme sa rozhodli, že okrem monitorovania prírody urobíme pre seba a všetkých spolubývajúcich v našej obci, poriadok v lese. Tak sme si vždy so sebou niesli igelitové vrecia a zbierali sme odpad v lese a na lúke. Najviac to boli plastové fľaše, igelitové tašky, konzervy, stará obuv. Mali sme z toho dobrý pocit, že sme pomohli prírode. Najedli sme sa tiež lesných plodov ako sú jahody, maliny a černice. Našli sme tiež dvoch zoslabnutých vtáčikov asi s polámanými krídlami. Jednalo sa o holuba a samičku kukučky. Zobrali sme ich do krabice domov, ale vtáčiky uhynuli. Ale mali sme snahu im pomôcť. Veľa sme sa vypytovali poľovníkov v našej obci a tiež sokoliarov v susednej obci Stakčín."
  pracovná skupina: Kolonička z obce KolonicaPridať komentár

Ak chcete pridávať komentáre, musíte byť prihlásený