Na túru s Naturou

Skutok pre mokraď

Spravodajca Na túru s NATUROU

Vzácny vták

Rubrika: Oči na stopkách 6. 6. 2012 Autor: Patrik Asnaď Skupina: Sovy
Vzácny vták

Počas turistického krúžku sa často pohybujeme v okolitej prírode. Pretože žijeme v nížinnej oblasti, všetko máme ako na dlani. Ale niekedy je to aj nevýhoda a veľké nebezpečenstvo, hlavne pre zvieratká.

A takúto smrteľnú smolu mala aj jedna zablúdená kaňa močiarna. Objavila sa ako hrom z jasného neba v blízkosti dedinky. Uvidel ju dobrý poľovník ako sa snaží zahniezdiť v oblasti starej čerpacej stanice. Urobil jej hniezdo a čakal. A čakali sme aj my, že ju uvidíme na hniezde. Z diaľky sme pozorovali okolie, ale nepodarilo sa nám  krásneho vzácneho vtáka uvidieť. Až po dlhšej dobe, keď sme už skoro zabudli, že kaňa močiarna  do  tejto lokality zablúdila, sa zápletka nešťastne rozuzlila.

Jeden so spolužiakov nám doniesol na mobile ukázať  záber uhynutej kane. Bol to strašný pohľad  a nemohli sme nič robiť. Určite vieme, že  tento nevinný vták nezahynul, ale bol zabitý, najskôr strelou zo vzduchovky neznámeho  bezočivca. Prečo zastrelil kaňu močiarnu sa už nikdy nedozvieme, ale môžme si len domyslieť. Samozrejme že  to robil len pre svoje potešenie  a krutosť, lebo chuderku kaňu nechal napospas osudu, ani ju nedohľadal. Ostáva nám veriť, že to nebola posledná kaňa močiarna  v  tejto lokalite.

Komentáre k článku

 • Mgr. Ján Černecký
  11. 06. 2012, 15:02
  • Hodnotenie: 0
  Mgr. Ján Černecký
  Dobry den, v takychto pripadoch je...

  Dobry den,

  v takychto pripadoch je potrebne bezodkladne kontaktovat prislusnu spravu uzemia (kontakty - http://www.sop­sr.sk/web/?…), pretoze sa moze jednat o trestny cin.

Pridať komentár

Ak chcete pridávať komentáre, musíte byť prihlásený