Na túru s Naturou

Skutok pre mokraď

Spravodajca Na túru s NATUROU

Pomoc pri migrácii obojživelníkov

Rubrika: Skutok pre mokraď 15. 3. 2019 Autor: Pracovný tím programu
Pomoc pri migrácii obojživelníkov

Sneh a ľad sa topí, postupne sa otepľuje a príroda sa prebúdza. Aj mokrade ožívajú. Pomaly, ale isto sa na mnohých z nich začne ozývať žabie kŕkanie. Zo zimovísk sa vracajú dospelé žaby na vodné plochy, kde sa rozmnožujú.

Zaujímavé je, že pre väčšinu obojživelníkov je charakteristická tzv. vernosť miestu, kde sa vyvinuli z vajíčka. Teda sú schopné sa rozmnožovať iba na týchto miestach. V prípade premiestnenia na inú lokalitu môžu stratiť túto schopnosť, či dokonca aj zahynúť.

Počas migračných ťahov sú obojživelníky ohrozené hlavne pri prechode cez dopravné komunikácie, kedy dochádza k ich masovému úhynu. Práve  v tomto období je potrebná pomoc ľudí a vaša prieskumná skupina má možnosť vykonať naozaj zmysluplný skutok pre mokraď. Zamestnanci správ národných parkov, či chránených krajinných oblastí, alebo rôzne občianske združenia každoročne stavajú kilometre zábran popri cestách a uvítajú pomocnú ruku. Pomôcť môžete aj s prenášaním žiab k liahniskám. Žaby sa vám o niekoľko mesiacov poďakujú svojím koncertom.

Každý skutok pre mokraď sa ráta. Tešíme sa na vaše správy s fotografiami.

Pridať komentár

Ak chcete pridávať komentáre, musíte byť prihlásený