Na túru s Naturou

Spravodajca Na túru s NATUROU

Milí prieskumníci, „invázisti“

Rubrika: Poradňa 20. 9. 2017 Autor: Barbora Mistríková
Milí prieskumníci, „invázisti“

Ako pokračujete vo svojom hľadaní a mapovaní „inváziek“? Myslím na vás každé ráno počas cestovania do práce. Popri železničných tratiach, či len trochu zanedbaných a opustených okrajových miestach pri ceste na mňa vykúkajú netýkavka žliazkatá, zlatobyľ kanadská, či slnečnica hľuznatá.

Vedeli ste, že slnečnica hľuznatá, ktorá bola v roku 2014 vyňatá zo zoznamu inváznych rastlín, ale nájdete ju v našom atlase inváznych rastlín,  je obrovským prírodným liekom? Táto rastlina, ktorú nazývame aj topinambur, židovský, či sladký zemiak alebo jeruzalemský artičok je rastlina pýšiaca sa mnohými blahodarnými účinkami.

Veľmi často je potravou nielen pre zver, ako to bolo v minulosti na Slovensku zaužívané, ale aj potravinou pre športovcov. Obsahuje vysoký podiel inulínu, ktorý pomáha upravovať hladinu cukru v krvi, je aj zdrojom množstva vitamínov, minerálov a telu prospešných látok. Dokonca je jednou z hlavných potravín nášho vynikajúceho športovca Petra Sagana:  http://style.hnonline.sk/preco-nie/523306-rastlina-ktora-prezije-aj-radioaktivny-utok-napoj-z-nej-pije-aj-sagan. Verím, že po vypočutí si rozhovoru, či prečítaní ďalších noviniek o rastlinkách, naštartujete svoj bicykel a "hor" sa do mapovania "inváziek"!

pracovný tím

Pridať komentár

Ak chcete pridávať komentáre, musíte byť prihlásený