Na túru s Naturou

Spravodajca Na túru s NATUROU

Ako správne fotografovať stopy

Rubrika: Poradňa 1. 11. 2010 Autor: Ing. Tomáš Kizek
Ako správne fotografovať stopy

Nastalo obdobie roka, kedy v blate alebo v snehu môžeme dokumentovať stopy zvierat, presnejšie odtlačky ich láb a ratíc. Aj fotografie odtlačkov dostatočne potvrdzujú výskyt mapovaných druhov na lokalite!

Aj fotografie odtlačkov dostatočne potvrdzujú výskyt mapovaných druhov na lokalite!

Šľapaje predných chodidiel  sú u väčšiny druhov cicavcov menšie.

ImageObr.1 Nesprávne dokumentovaná stopa

Všímame si ich tvar a veľkosť. V neporušených odtlačkoch môžeme rozpoznať  aj brušká, pätové mozole, prípadne aj pazúry. V slede zanechaných šľapají pri rozlišovaní odtlačkov predných od zadných nôh berieme do úvahy aj ich rozloženie.

Tak napríklad môžeme zistiť, či zviera kráčalo alebo ako bežalo, či skákalo. U párnokopytníkov sa prapôvodné prsty zmenili na zrohovatené útvary - ratice, čo je pôvodný tretí a štvrtý prst. Ďalšie dva prsty sa zachovali v podobe zakrpatených paratíc, tzv. ratičiek. Prvý prst (palec) zakrpatel úplne. Odtlačok pravého alebo ľavého chodidla u vtákov určujeme na základe ich rozloženia v slede a podľa ich tvaru.

Šľapaje môžu byť trojprsté (bez palca smerujúceho dozadu) alebo štvorprsté, pričom štvrtý vonkajší prst u sov smeruje tiež dozadu. Šľapaje sa najlepšie naučíme rozpoznávať tak, ak si ich postupne budeme dokumentovať.

Stopy správne fotografujeme tak, keď k vybranému odtlačku priložíme milimetrové pravítko (obr. 2).
Ak sme si ho zabudli vziať so sebou, tak priložíme porovnateľný predmet
, napr.euromincu (obr. 3) alebo kľúč FAB.
Prečo? Spätne z fotografie je zrejmá veľkosť odtlačku, čo je dôležité pri určovaní druhu  a v niektorých prípadoch aj veku jedinca, napr. u medveďa. Dole je na priložených snímkach 2 a 3 z odtlačených ratíc zrejmé, že sa jednalo o jeleňa, pretože ich dĺžka presahovala 5 cm, čo je maximálna dĺžka odtlačku u srnca. Prvú snímku nemožno jednoznačne priradiť ani k jeleňovi a ani k srncovi, pretože ich odtlačky sú si veľmi podobné.

Text a fotografie: Ing. Tomáš Kizek

.

.

Komentáre k článku

Pridať komentár

Ak chcete pridávať komentáre, musíte byť prihlásený