Na túru s Naturou

Skutok pre mokraď

Spravodajca Na túru s NATUROU

24 hodín s poľovníkom

Rubrika: Oči na stopkách 15. 11. 2013 Autor: RNDr. Pavol Haborák Skupina: KLOKANI
24 hodín s poľovníkom

V októbri sme v rámci krúžku STARÁME SA O PRÍRODU strávili noc v poľovníckej cha­te.

Druhý októbrový piatok popoludní sme sa vybrali do lesa k poľovníckej chate. Po príchode sme si odložili spacáky a batohy do chaty a absolvovali sme úvodné stretnutie so správcom chaty (poľovníkom). Ten nás stručne oboznámil s programom v najbližších hodinách.

Potom sme sa presunuli ku kŕmnym zariadeniam pre zver, aby sme ich pripravili na zimné obdobie. Tu sme pomáhali vyčistiť a naplniť zásobníky na potravu (zemiaky, ovos, kukurica a podobne), odstránili sme staré seno z jaslí a naplnili ich čerstvým, vyčistili a naplnili sme zariadenia na soľ. Počas práce sme sa poľovníka na všetko povypytovali.

Pred zotmením sme sa vrátili k chate a dopriali si chutnú večeru. Večer sme v chate pri piecke absolvovali besedu, počas ktorej sme si mohli prezrieť rôzne herbáre, knihy, obrázky, mapy a preukazy. Po dni plnom zážitkov sme sa neskoro v noci pobrali spať, keďže ráno sme si chceli privstať kvôli pozorovaniu zveri pri rannom kŕmení sa.

V sobotu skoro ráno, ešte pred brieždením, sme sa v tichosti vybrali na lúku. Veľa šťastia sme ale nemali a spozorovali sme iba dve srnky. Po návrate do chaty sme si pripravili spoločné raňajky a potom sme pomáhali pri zaobstáravaní suchého dreva do zásoby, aby počas zimných mesiacov bolo na chate čím kúriť.

Predpoludním na nás čakalo ešte jedno prekvapenie - prehliadka poľovníckych zbraní (brokovnica a guľovnica). Okolo poludnia sme zbalili, poupratovali a vybrali sa domov. Cestou sme sa ešte zastavili pri kŕmnom zariadení pre bažanty. Taktiež sme spozorovali dve stáda sŕn (každé približne 15 -členné) a videli nad poliami krúžiť niekoľko myšiakov.

Počas týchto dvoch dní sme sa naučili veľa o práci poľovníka a o starostlivosti o zver.

Pridať komentár

Ak chcete pridávať komentáre, musíte byť prihlásený